poniedziałek, 17 czerwiec 2024 12:26

Czterech migrantów z Algierii zatrzymanych na granicy polsko-białoruskiej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Migranci forsują granicę Migranci forsują granicę Zdjęcie redakcyjne

Funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej z kolejowego przejścia granicznego w Kuźnicy ujawnili czterech nielegalnych migrantów ukrywających się w pociągu towarowym. Obcokrajowcy próbowali przekroczyć granicę Polski, ukrywając się w dwóch wagonach.

Czego się dowiesz:

  • W jaki sposób migranci próbowali przekroczyć polsko-białoruską granicę?
  • Skąd pochodzili migranci zatrzymani na granicy w Kuźnicy?
  • Jakie były wcześniejsze przestępstwa jednego z zatrzymanych migrantów?
  • Jakie kroki podjęła Straż Graniczna wobec zatrzymanych migrantów?
  • Na jaki okres migranci otrzymali zakazy wjazdu na terytorium państw Schengen?

Kontrola pociągu towarowego

Podczas rutynowej kontroli pociągu towarowego wjeżdżającego z Białorusi do Polski, funkcjonariusze KAS wykryli czterech cudzoziemców w dwóch wagonach z keramzytem. Mężczyźni ukrywali się w tzw. węglarkach, przysypani cienką warstwą kruszywa, próbując w ten sposób nielegalnie przekroczyć granicę. Po zatrzymaniu zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej z Placówki w Kuźnicy.

Tożsamość migrantów

Straż Graniczna ustaliła, że zatrzymani mężczyźni to obywatele Algierii w wieku od 21 do 29 lat. Jeden z nich miał na swoim koncie decyzję o wydaleniu z Belgii oraz zakaz wjazdu na okres 10 lat, wynikający z jego przestępczej działalności. Był on również karany w Holandii za przemoc wobec funkcjonariusza oraz udział w przestępczej grupie.

Dalsze kroki prawne

Wobec całej czwórki Algierczyków wszczęto postępowanie administracyjne, które zakończyło się wydaniem decyzji zobowiązującej ich do powrotu do kraju pochodzenia. Wszyscy otrzymali zakazy wjazdu na terytorium państw Schengen na okres 5 lat. Do czasu opuszczenia Polski decyzją sądu zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców.