wtorek, 18 czerwiec 2024 13:56

Białystok świetnie wypada w rankingu Najmniej Uciążliwych Miast Polski

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Białystok w rankingu najmniej uciążliwych miast Białystok w rankingu najmniej uciążliwych miast fot::::: pixabay

W najnowszym rankingu Wskaźnika Uciążliwości Miejskiej (WUM) Białystok został uznany za jedno z najlepszych miejsc do życia w Polsce, dzięki niskim poziomom hałasu i stężeniu cząstek PM10. Analiza uwzględnia wyniki z kilku polskich miast, ukazując różnice w jakości życia miejskiego.

Czego się dowiesz:

  • Czym jest Wskaźnik Uciążliwości Miejskiej?
  • Które miasto zajęło pierwsze miejsce jako najmniej uciążliwe w Polsce?
  • Jakie miejsce zajął Białystok w rankingu?
  • Które miasto okazało się najbardziej uciążliwe?
  • Jakie są skutki zdrowotne wysokiego poziomu hałasu i zanieczyszczeń?

Wskaźnik uciążliwości miejskiej – czym jest?

Wskaźnik Uciążliwości Miejskiej to narzędzie służące do oceny jakości życia w miastach poprzez analizę hałasu nocnego, hałasu dziennego oraz stężenia cząstek PM10. Dzięki temu wskaźnikowi można określić, które miasta w Polsce są najbardziej przyjazne dla mieszkańców.

Białystok na tle innych miast

Białystok, z wynikiem prawie zerowym poziomu hałasu nocnego i dziennego oraz stężeniem PM10 na poziomie 21.2 μg/m³, zajął piąte miejsce w rankingu. Miasto wyróżnia się znacznie lepszymi wskaźnikami w porównaniu do lidera, Gorzowa Wielkopolskiego, który prezentuje podobnie niskie wartości. Przed Białystokiem plasują się także Zielona Góra, Elbląg i Gdynia, które również odnotowały dobre wyniki.

Kto na szczycie, a kto na dnie rankingu?

Kraków okazał się najbardziej uciążliwym miastem w Polsce z wysokimi wartościami hałasu nocnego i dziennego oraz stężeniem PM10 wynoszącym 33.4 μg/m³. Miasta takie jak Gliwice, Łódź, Radom i Rzeszów również znajdują się wysoko w tej negatywnej klasyfikacji, co skutkuje gorszą jakością życia ich mieszkańców.

Ranking Wskaźnika Uciążliwości Miejskiej podkreśla znaczące różnice w jakości życia miejskiego w Polsce. Wysoki poziom hałasu i zanieczyszczenia powietrza mogą negatywnie wpływać na zdrowie mieszkańców, co czyni wyniki takie jak te osiągnięte przez Białystok szczególnie wartościowe.

źródło: bialystok.online