czwartek, 20 czerwiec 2024 15:27

Prezydent Białegostoku otrzymuje wotum zaufania i absolutorium za 2023 rok

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prezydent Białegostoku z wotum zaufania Prezydent Białegostoku z wotum zaufania Zdjęcie redakcyjne

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Białymstoku prezydent Tadeusz Truskolaski uzyskał wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu na 2023 rok. Decyzja ta, choć nie obyło się bez dyskusji, spotkała się z poparciem radnych Koalicji Obywatelskiej oraz części radnych Trzeciej Drogi i Prawa i Sprawiedliwości.

Czegoo się dowiesz:

  • Kto głosował za udzieleniem wotum zaufania prezydentowi Białegostoku?
  • Jakie zarzuty przedstawili radni PiS wobec prezydenta Białegostoku?
  • Jak prezydent Tadeusz Truskolaski odpowiedział na zarzuty radnych PiS?
  • Jakie były główne argumenty za przyznaniem absolutorium prezydentowi Białegostoku?
  • Jakie są plany prezydenta dotyczące uwzględniania wniosków radnych opozycji?

Poparcie radnych

Za wotum zaufania prezydentowi miasta głosowali wszyscy radni klubu Koalicji Obywatelskiej oraz dwoje radnych z Trzeciej Drogi. W przypadku absolutorium, prezydent uzyskał dodatkowe poparcie dwóch radnych Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący klubu KO, Gracjan Eschetu-Gabre, zaznaczył, że ubiegły rok był dobry pod względem realizacji zadań miasta, choć zwrócił uwagę na znaczne zadłużenie oraz opóźnienia w decyzjach dotyczących portu lotniczego na Krywlanach.

Gracjan Eschetu-Gabre: „Ubiegły rok okazał się dobrym, jeśli chodzi o realizację zadań miasta.”

Głosowanie radnych PiS

Radni Prawa i Sprawiedliwości również podkreślali potrzebę regionalnego lotniska, jednak ich głosowanie nad absolutorium nie było jednomyślne. Szef klubu PiS, Henryk Dębowski, wyjaśnił, że bojkot głosowania był formą sprzeciwu wobec działań prezydenta, szczególnie z powodu nieuwzględniania poprawek budżetowych wnioskowanych przez mieszkańców.

Henryk Dębowski: „To nie były poprawki polityczne, to były poprawki wnioskowane przez mieszkańców.”

Odpowiedź prezydenta

Prezydent Tadeusz Truskolaski odpowiedział na zarzuty radnych PiS, przypominając okres, kiedy to radni Prawa i Sprawiedliwości mieli większość w Radzie Miejskiej i odrzucali wszystkie poprawki radnych Koalicji Obywatelskiej. „Przez 8 lat byłem apolityczny, ale potem zmieniłem zdanie. Przez cztery lata mieliście większość i odrzucaliście wszystkie poprawki radnych Koalicji Obywatelskiej” – powiedział prezydent, jednocześnie zapowiadając, że będzie dążył do uwzględniania wniosków radnych opozycji.

Tadeusz Truskolaski: „Przez 8 lat byłem apolityczny, ale potem zmieniłem zdanie. Przez cztery lata mieliście większość i odrzucaliście wszystkie poprawki radnych Koalicji Obywatelskiej.”

źródło: Radio Białystok