wtorek, 16 kwiecień 2024 11:10

Zagadka nagród finansowych w Białostockim Szpitalu Dziecięcym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zagadka nagród finansowych Zagadka nagród finansowych fot: pixabay

W szpitalu dziecięcym w Białymstoku narasta konflikt dotyczący nagród finansowych przyznawanych pracownikom. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych domaga się od dyrekcji szpitala przejrzystości w kwestii rozdzielanych kwot.

 

Czego się dowiesz

  • Jaka jest przyczyna konfliktu w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku?
  • Jakie są różnice w nagrodach między lekarzami a pielęgniarkami w UDSK w Białymstoku?
  • Jakie działania podjęła Przewodnicząca Regionu Podlaskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w odpowiedzi na brak informacji o nagrodach?
  • Jakie kroki prawne zamierza podjąć związek w odpowiedzi na brak przejrzystości w systemie nagród szpitala?

Nierówności w nagradzaniu pracowników

Informacje o dysproporcjach w nagrodach dla lekarzy i pielęgniarek szpitala Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK) w Białymstoku wywołały burzliwe reakcje. Z danych, które przeciekły do opinii publicznej, wynika, że lekarze otrzymali średnio po 25 tysięcy złotych, podczas gdy pielęgniarki zaledwie nieco ponad 200 złotych. Ogółem na nagrody dla lekarzy wydano przeszło 4,8 miliona złotych, a dla pielęgniarek tylko 92,5 tysiąca złotych.

Zawodowcy wobec braku informacji

Przewodnicząca Regionu Podlaskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Agnieszka Olchin, wskazuje na trudności w uzyskaniu szczegółowych danych od dyrekcji szpitala. Mimo wielokrotnych próśb, związek nie otrzymał informacji o liczbie nagrodzonych osób czy okresie, którego dotyczą nagrody. Sytuacja ta doprowadziła do decyzji o wystąpieniu do sądu administracyjnego w celu zmuszenia dyrekcji do ujawnienia tych danych.

"Mimo wielokrotnych próśb, związek nie otrzymał informacji o liczbie nagrodzonych osób czy okresie, którego dotyczą nagrody." - Agnieszka Olchin, Przewodnicząca Regionu Podlaskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych

Odpowiedź szpitala

W odpowiedzi na rosnące kontrowersje, dyrekcja UDSK wydała oświadczenie, w którym zapewnia, że praca pielęgniarek jest odpowiednio ceniona i nagradzana, jednak szczegółowe kwoty nagród nie zostały podane.

Podsumowując, sytuacja w szpitalu dziecięcym w Białymstoku podnosi ważne pytania dotyczące równości i transparentności w systemie nagród finansowych dla pracowników służby zdrowia. Sprawa, która teraz trafi do sądu, może przyczynić się do zmian w sposobie informowania o nagrodach w placówkach medycznych.

źródło: radio.bialystok.pl