poniedziałek, 15 kwiecień 2024 06:36

Z Białegostoku do USA. Młodzi innowatorzy na drodze do światowej sławy w Olimpiadzie Kreatywności

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kolejny sukces białostockiej młodzieży Kolejny sukces białostockiej młodzieży fot: pixabay

Uczniowie klasy politechniczno-kreatywnej z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, znani jako drużyna omeGANG, zdobyli złoto na XVII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności w Warszawie. To zwycięstwo otwiera przed nimi możliwość udziału w prestiżowym konkursie Destination Imagination, który odbędzie się w Stanach Zjednoczonych.

 

Czego się dowiesz

  • Jakie osiągnięcie zdobyli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku?
  • Jakie wyzwania musieli pokonać uczniowie, aby zdobyć złoto na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności?
  • Co uczniowie muszą zrobić, aby uczestniczyć w międzynarodowej olimpiadzie Destination Imagination w USA?
  • Jaki jest główny cel zbiórki funduszy zainicjowanej przez uczniów i ich opiekuna?

Od maratonów nocnych do międzynarodowego podium

omeGANG to zespół ośmiu zdolnych młodych ludzi, którzy swoje umiejętności techniczne i kreatywne doskonalili przez wiele miesięcy. Przygotowania do Olimpiady wymagały nie tylko wiedzy i umiejętności, ale także wytrwałości i poświęcenia. Jak mówi jeden z uczestników, "Przesiedzieliśmy wiele nocy w szkole, pracując na sukces". Ich trud został wynagrodzony Nagrodą Renesansu za wszechstronne umiejętności oraz podwójnym zwycięstwem w kluczowych wyzwaniach konkursowych.

"Przesiedzieliśmy wiele nocy w szkole, pracując na sukces." - uczestnik drużyny omeGANG.

Kreatywność przekraczająca granice

Destination Imagination, do którego zakwalifikowała się białostocka drużyna, nie jest zwykłym konkursem. Jak tłumaczy Paweł Andryszak, opiekun grupy, olimpiada ta kształtuje nowe standardy myślenia. "Nie idziemy utartymi ścieżkami. Staramy się tworzyć nowe, lepsze rozwiązania, eksplorując nieznane. To wyjście poza schemat, tworzenie czegoś nieszablonowego" - podkreśla Andryszak. Jest to nie tylko test umiejętności technicznych, ale także wyzwanie na polu zarządzania zasobami i pracy zespołowej.

"Nie idziemy utartymi ścieżkami. Staramy się tworzyć nowe, lepsze rozwiązania, eksplorując nieznane. To wyjście poza schemat, tworzenie czegoś nieszablonowego." - Paweł Andryszak, opiekun drużyny omeGANG.

"To dla nas więcej niż tylko konkurs - to spełnienie marzeń o zobaczeniu świata i pokazaniu na co nas stać." - członek drużyny omeGANG.

Wyścig z czasem o fundusze na wyjazd do USA

Mimo sukcesu na arenie krajowej, droga do udziału w konkursie w USA nie jest prosta. Koszt wyjazdu ośmioosobowej drużyny to 120 tysięcy złotych, a wsparcie ze strony miasta pokryło zaledwie 20% tej kwoty. W związku z tym uczniowie wraz z opiekunem zainicjowali internetową zbiórkę funduszy. "To dla nas więcej niż tylko konkurs - to spełnienie marzeń o zobaczeniu świata i pokazaniu na co nas stać" - mówi jeden z członków omeGANG.

Czas goni, każdy może pomóc

Ostateczny termin zbliża się nieubłaganie, a marzenia młodych Białostoczan o globalnym uznaniu zależą teraz również od wsparcia społeczności. Każda złotówka i każdy gest wsparcia przybliżają ich do realizacji celu. Olimpiada w USA jest nie tylko szansą na międzynarodowy sukces, ale także platformą do dalszego rozwijania pasji i kariery w dziedzinach kreatywnych i technicznych.

źródło: tvn24.pl