sobota, 23 marzec 2024 19:06

Przełomowa operacja wszczepienia innowacyjnego implantu ucha środkowego w Białymstoku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Operacja ucha w Białymstoku Operacja ucha w Białymstoku fot: pixabay

 

W Klinice Otolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku (USK) przeprowadzono operację wszczepienia nowego, pierwszego na Podlasiu innowacyjnego implantu ucha środkowego. Ta przełomowa procedura, korzystająca z systemu BONEBRIDGE, została uznana za jedyny ratunek dla 66-letniego pacjenta cierpiącego na przewlekły stan zapalny ucha środkowego, który prawie całkowicie stracił słuch na jedno ucho.

 

Przywracanie słuchu w przypadku uszkodzonego ucha środkowego

 Pacjentem, który przeszedł tę innowacyjną operację, był 66-letni mężczyzna dotknięty przewlekłym stanem zapalnym ucha środkowego, co spowodowało niemal całkowitą utratę słuchu na jedno ucho. Operacja wszczepienia implantu ucha środkowego była jedynym możliwym rozwiązaniem, aby przywrócić mu słuch. Implant składa się z dwóch części: wewnętrzna została zainstalowana podczas zabiegu, podczas gdy zewnętrzną część pacjent otrzyma po wygojeniu rany za około 4 tygodnie. Lekarze mają nadzieję, że po zakończeniu procesu gojenia pacjent będzie mógł cieszyć się poprawionym słuchem.

 Innowacyjna technologia słuchowa

 Implant BONEBRIDGE, który został zastosowany w tej operacji, działa omijając uszkodzone części ucha i przesyłając dźwięki bezpośrednio do ucha wewnętrznego za pośrednictwem kości czaszki. W przypadku osób z jednostronną głuchotą, system BONEBRIDGE odbiera dźwięki po stronie niesłyszącej i przekazuje je do ucha wewnętrznego po stronie słyszącej. Jest to nowa generacja technologii słuchowych, w której implant jest umieszczony całkowicie pod skórą, co zapewnia nie tylko lepszą jakość dźwięku, ale także komfort noszenia, minimalizując ryzyko infekcji i innych komplikacji związanych z tradycyjnymi urządzeniami słuchowymi.

Wspierając białostockich lekarzy podczas dzisiejszej operacji wsparcia instruktażowego udzielił prof. dr hab. Piotr Skarżyński, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Instytutu Narządów Zmysłów Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Operacja wszczepienia innowacyjnego implantu ucha środkowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku to kolejny krok w przodującej opiece zdrowotnej na Podlasiu. Dzięki nowoczesnym technologiom i zaawansowanym procedurom, pacjenci z problemami słuchowymi mają szansę na poprawę jakości życia i przywrócenie utraconych zmysłów.

 

źródło: Radio Białystok