czwartek, 25 kwiecień 2024 13:08

Żółte karteczki na cmentarzu Farnym w Białymstoku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Żółte karteczki na cmentarzu Żółte karteczki na cmentarzu fot: pixabay

Inwentaryzacja Cmentarza Farnego w Białymstoku nabiera tempa. Administracja nekropolii rozpoczęła naklejanie żółtych karteczek na setkach pomników. Te nietypowe oznaczenia mają na celu zebranie informacji o pochowanych oraz o osobach opiekujących się grobami.

Czego się dowiesz:

  • Jaki jest cel naklejania żółtych karteczek na pomnikach na Cmentarzu Farnym w Białymstoku?
  • Co administrator Cmentarza Farnego, Cezary Żuk, mówi o żółtych karteczkach?
  • Jakie znaczenie historyczne ma Cmentarz Farny według historyka Wiesława Wróbla?
  • Jakie działania planuje administracja Cmentarza Farnego w kontekście dalszej inwentaryzacji?

Żółte karteczki jako narzędzie inwentaryzacyjne

Cezary Żuk, administrator Cmentarza Farnego, podkreśla, że żółte kartki to element szerszego projektu inwentaryzacyjnego. "Celem jest uporządkowanie informacji o grobach, pomnikach i pochowanych osobach," tłumaczy. Karteczki, które mogą wywoływać zaniepokojenie wśród odwiedzających, mają przede wszystkim zachęcić opiekunów grobów do aktualizacji danych kontaktowych.

"Celem jest uporządkowanie informacji o grobach, pomnikach i pochowanych osobach," - Cezary Żuk, administrator Cmentarza Farnego

Reakcje i kontekst historyczny

Cmentarz Farny, założony w latach 1884-1887, jest jedną z najstarszych nekropolii w mieście. Wiesław Wróbel, historyk i autor monografii o cmentarzu, wskazuje na znaczenie historyczne miejsca. "Każdy grób ma swoją historię, która zasługuje na zapamiętanie," mówi Wróbel. Żółte kartki są więc próbą zabezpieczenia tego dziedzictwa.

"Każdy grób ma swoją historię, która zasługuje na zapamiętanie," - Wiesław Wróbel, historyk i autor monografii o cmentarzu.

Naklejanie żółtych karteczek na pomnikach to tylko pierwszy krok w procesie inwentaryzacji Cmentarza Farnego. Administracja cmentarza planuje kontynuować działania, mając na uwadze zarówno zachowanie pamięci o zmarłych, jak i potrzeby ich bliskich. Szczegółowe informacje na temat inwentaryzacji dostępne są na stronie internetowej cmentarza.

źródło: Radio Białystok