czwartek, 18 kwiecień 2024 13:50

KAS zlikwidowało nielegalny przemyt papierosów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nielegalny przemyt papierosów Nielegalny przemyt papierosów fot: pixabay

W wyniku skoordynowanych działań Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z regionów podlaskiego i śląskiego, przeprowadzono skuteczną akcję przeciwko przemytowi papierosów. Na terenie województw świętokrzyskiego i opolskiego zabezpieczono ponad 265 tys. paczek nielegalnych papierosów. Akcja ta skutkowała aresztowaniem trzech osób podejrzanych o paserstwo akcyzowe.

 

Czego się dowiesz

  • Jaką ilość nielegalnych papierosów przechwyciła Krajowa Administracja Skarbowa?
  • Gdzie funkcjonariusze KAS zlokalizowali nielegalny towar?
  • Ile osób zostało zatrzymanych w związku z przemytem papierosów?
  • Jakie dowody zabezpieczono podczas akcji KAS?
  • Jakie kary grożą zatrzymanym za paserstwo akcyzowe?

Przeszukania i znaleziska w magazynach

Służby celno-skarbowe wkroczyły na dwie posesje, gdzie przetrzymywano nielegalne wyroby tytoniowe. W magazynie w gm. Krapkowice odnaleziono ponad 8 tys. paczek, podczas gdy drugi magazyn, zlokalizowany w pobliżu Buska-Zdroju, krył niemal 256 tys. paczek papierosów o wartości przekraczającej 4 mln zł. W obu lokalizacjach znaleziono również przygotowaną do załadunku ciężarówkę, co wskazuje na zaawansowane przygotowania do dalszego rozprowadzania kontrabandy.

Zabezpieczenie dowodów i skutki prawne dla zatrzymanych

Operacja doprowadziła do zabezpieczenia nie tylko papierosów, ale także dokumentów przewozowych, pieczątek, elektronicznych nośników danych i znaczącej sumy gotówki – blisko 28 tys. euro. Trzej zatrzymani mężczyźni, którym postawiono zarzuty przechowywania towarów bez akcyzy, staną przed sądem. Grozi im kara do 10 lat więzienia, co podkreśla surowość polskiego prawa wobec przestępstw akcyzowych.

Podsumowanie działania KAS

Tymczasowe aresztowanie podejrzanych i masowe zabezpieczenie nielegalnych papierosów to istotny cios w struktury przestępcze zajmujące się przemytem. Akcja ta pokazuje determinację polskich służb w eliminowaniu nielegalnego obrotu papierosami, który nie tylko generuje ogromne straty dla budżetu państwa, ale także destabilizuje legalny rynek wyrobów tytoniowych.

źródło: bia24.pl