wtorek, 09 kwiecień 2024 12:56

Dramat w Białymstoku. Zabytkowa kamienica w płomieniach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Niepewny los kamienicy w Białymstoku Niepewny los kamienicy w Białymstoku fot: pixabay

W niedzielę, 7 kwietnia, Białystok obudził się wstrząśnięty pożarem zabytkowej kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 14. Miejski Konserwator Zabytków w Białymstoku, Dariusz Stankiewicz, natychmiast złożył zawiadomienie do prokuratury, podejrzewając możliwość popełnienia przestępstwa.

 Los nieruchomości po dekadach zaniedbań

Ponad stuletnia kamienica, wykupiona przez prywatnego inwestora kilkanaście lat temu, miała zostać odnowiona. Niestety, od 2014 roku niewiele się zmieniło, a budynek, zamiast odzyskać dawny blask, popadał w ruinę. Ostatni nocny pożar, prawdopodobnie podpalenie dwóch pomieszczeń na piętrze, stanowi kolejny dramatyczny etap w historii zaniedbań.

Walka o ocalenie dziedzictwa

Zastępca prezydenta Białegostoku, Zbigniew Nikitorowicz, podkreśla, że w obliczu tragedii nie ma innej opcji jak aktywne działanie. Miasto analizuje teraz możliwości interwencji, w tym nawet wywłaszczenie nieruchomości, aby uratować ją od dalszej degradacji. Mimo wszystkich przeciwności, urzędnicy nie rezygnują z walki o zachowanie dziedzictwa architektonicznego Białegostoku.

źródło: radiobialystok.pl