czwartek, 02 maj 2024 16:07

Ostrzeżenia przed publicznymi sieciami Wi-Fi podczas majówki w Białymstoku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Policjanci ostrzegają przed korzystaniem z sieci publicznej Policjanci ostrzegają przed korzystaniem z sieci publicznej fot: pixabay

Majówka to czas wzmożonych wyjazdów, a wraz z nimi zwiększone ryzyko cyberzagrożeń. Policja ostrzega przed korzystaniem z publicznych sieci Wi-Fi, które mogą być kontrolowane przez cyberprzestępców. Bezpieczeństwo danych staje się priorytetem w obliczu rosnącej liczby ataków hakerskich.

Czego się dowiesz:

  • Jakie zagrożenia niesie za sobą korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi podczas majówki?
  • Co robią cyberprzestępcy z fałszywymi sieciami Wi-Fi?
  • Jakie działania można podjąć, aby się zabezpieczyć przed cyberatakami podczas korzystania z publicznych sieci?
  • Jakie instytucje prowadzą kampanię edukacyjną dotyczącą bezpieczeństwa w sieci?

Niebezpieczeństwa związane z fałszywymi sieciami Wi-Fi

Publiczne sieci Wi-Fi to dogodny cel dla cyberprzestępców, którzy tworzą fałszywe hotspoty, aby uzyskać dostęp do prywatnych informacji użytkowników. Policjanci podkreślają, że połączenie z nieznaną siecią Wi-Fi może skutkować kradzieżą danych osobowych, takich jak hasła czy numery kont bankowych. Eksperci zalecają korzystanie z zaufanych źródeł internetu lub użycie bezpiecznych technologii, takich jak VPN.

Jak bronić się przed cyberprzestępcami?

Ochrona przed cyberatakami wymaga świadomości i odpowiednich działań. Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości oraz Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa prowadzą kampanię "Bankowcy dla CyberEdukacji". W jej ramach powstają filmiki edukacyjne, które uczą, jak rozpoznawać fałszywe sieci Wi-Fi i jak chronić swoje dane w sieci.

Podczas majówki warto zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z internetu w miejscach publicznych. Edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa i korzystanie z zabezpieczeń technologicznych to kluczowe kroki do ochrony prywatności. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w sieci zaczyna się od naszych własnych działań.

źródlo: bialystokonline.pl