wtorek, 02 lipiec 2024 06:12

Nowy park kieszonkowy w Białymstoku zainspirowany historią chorej dziewczynki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowy park kieszonkowy w Białymstoku Nowy park kieszonkowy w Białymstoku Fot: pixabay

W Białymstoku na osiedlu Bacieczki powstał nowy park kieszonkowy, który stał się miejscem odpoczynku i relaksu dla mieszkańców. Inspiracją do jego powstania była Olga Teleszewska, młoda białostoczanka cierpiąca na rzadką chorobę Recklinhausena.

Czego się dowiesz:

  • Kto był inspiracją do powstania nowego parku kieszonkowego w Białymstoku?
  • Jakie rośliny dominują w nowym parku na osiedlu Bacieczki?
  • Kto inicjował utworzenie parku kieszonkowego w Białymstoku?
  • Ile kosztowała budowa nowego parku na osiedlu Bacieczki?

Ogród pełen roślin

Nowy park kieszonkowy to miejsce pełne różnorodnych roślin, wśród których wyróżnia się lawenda. Jest to już czwarty tego typu park w mieście, a jego unikalny charakter przyciąga zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających. Lawenda, będąca motywem przewodnim parku, ma działanie relaksacyjne, co podkreśla jego walory jako miejsca wypoczynku.

Inspiracja Olgą Teleszewską

Inspiracją do powstania tego wyjątkowego miejsca była Olga Teleszewska, która wraz z mamą prowadzi bloga "Lawendowa Dziewczynka". Olga zmaga się z chorobą Recklinhausena, a jej historia zainspirowała lokalną społeczność do stworzenia parku pełnego lawendy. W poniedziałek, 1 lipca, Olga odwiedziła nowo otwarty park i podzieliła się swoimi wrażeniami.

"Bardzo się cieszę, że to miejsce powstało. Można odpocząć od hałasu, gorąca, jest trochę cienia. Jak ktoś lubi, może sobie robić aromaterapię. To miejsce jest bardzo fajne" - mówi Olga.

Zaangażowanie lokalnych władz

Projekt parku został zrealizowany dzięki zaangażowaniu lokalnych władz. Prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, wyraził swoje zadowolenie z ukończenia projektu:

"Czwarty park kieszonkowy, lawendowy. Są ścieżki, ławki, dużo kwiatów. Ładnie tu jest. Będziemy się starali, aby było tutaj tak na co dzień".

Inicjatorem utworzenia parku była radna Joanna Misiuk, która podkreśliła, jak ważne jest to miejsce dla lokalnej społeczności: "Jestem z tego okręgu i dobrze wiem, jak to miejsce wyglądało wcześniej. Tym bardziej cieszę się, że tak wygląda dzisiaj. Tutaj mieszkańcy będą mogli wypocząć. Cieszę się, że jest tu lawenda - na tym nam zależało. Inspiracją była Olga, czyli Lawendowa Dziewczynka, która na co dzień mierzy się z chorobą".

Koszt budowy parku

Budowa parku na osiedlu Bacieczki kosztowała ponad 820 tys. zł, ale efekt końcowy z pewnością zadowala mieszkańców, którzy mogą teraz korzystać z nowego miejsca do wypoczynku.

źródlo: Radio Białystok