sobota, 30 marzec 2024 19:18

Nowi mieszkańcy białostockiego ogrodu zoologicznego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowi mieszkańcy zoo Nowi mieszkańcy zoo fot: pixabay

Białostocki Akcent Zoo, położony w malowniczym Parku Konstytucji 3 Maja, to miejsce, gdzie od lat miłośnicy zwierząt mogą obcować z różnorodnością fauny. Jednakże, zawsze pojawienie się nowych mieszkańców wzbudza szczególne zainteresowanie. Ostatnio do ogrodu zoologicznego trafiły dwa nowe niedźwiedzie, co stanowi istotny krok w kontekście urozmaicenia jego ekosystemu.

 

Długo wyczekiwani goście

Akcent ZOO od dłuższego czasu tęsknił za obecnością niedźwiedzi, szczególnie po odejściu misia Grzesia. Jednakże, od września ubiegłego roku wybieg dla niedźwiedzi brunatnych pozostawał pusty. W listopadzie 2023 roku, miasto rozpoczęło starania w celu sprowadzenia nowych mieszkańców do Białegostoku. Dzięki współpracy z Fundacją VIER PFOTEN oraz ZOO w Poznaniu, udało się finalnie pozyskać dwóch niedźwiedzi brunatnych. W czwartek, 28 marca, bracia Chip i Dale przybyli do Akcent Zoo, stając się szybko ulubieńcami odwiedzających.

Historia braci Chip i Dale

Chip i Dale, dwaj dziesięcioletni niedźwiedzie brunatne, urodzeni w ogrodzie zoologicznym w Kijowie, byli zmuszeni opuścić swoje rodzinne tereny w czerwcu 2022 roku z powodu wojny na Ukrainie. Ewakuowani do Poznania, stanowili część większej grupy zwierząt przeniesionych w ramach akcji ratunkowej. Po przystosowaniu się do nowych warunków, w marcu 2024 roku stali się nowymi mieszkańcami Akcentu ZOO, gdzie znaleźli swoje miejsce w sercach pracowników i odwiedzających.

Zmiany w Akcent Zoo

Przybycie Chipa i Dale'a oznacza nie tylko uzupełnienie brakującej fauny, ale także nowy rozdział w historii ogrodu zoologicznego. Dzięki staraniom miasta i wsparciu organizacji pozarządowych, Akcent Zoo kontynuuje swoją misję ochrony i edukacji, zapewniając jednocześnie godne warunki życia dla swoich mieszkańców.

Przybycie braci Chipa i Dale'a do Akcent Zoo w Białymstoku jest nie tylko wydarzeniem radosnym dla pracowników ogrodu i miłośników zwierząt, ale także ważnym krokiem w działaniach mających na celu zwiększenie różnorodności ekosystemu ogrodu zoologicznego. To także hołd dla pamięci Grzesia, który przez wiele lat był częścią tej społeczności zwierzęcej. Dalsze starania i inicjatywy mające na celu ochronę i dobrostan zwierząt są niezmiennie kontynuowane, kształtując przyszłość Akcentu Zoo jako miejsca, które nie tylko bawi i edukuje, ale także chroni i wspiera życie zwierząt.