poniedziałek, 29 kwiecień 2024 13:52

Nocna komunikacja miejska w Białymstoku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nocne autobusy w Białymstoku Nocne autobusy w Białymstoku fot: pixabay

Nocna komunikacja miejska powraca do Białegostoku. Rozpoczynając od maja, mieszkańcy będą mieli dostęp do sześciu linii autobusowych, które zapewnią transport w godzinach nocnych. Usługa ta ma ułatwić przemieszczanie się po mieście w późnych godzinach, zwłaszcza podczas weekendów. Oto kluczowe informacje dotyczące nowo uruchomionych tras i szczegółów operacyjnych.

Plan uruchomienia nocnej komunikacji

Nocne linie autobusowe w Białymstoku zostaną wprowadzone na ulice miasta począwszy od 1 maja, co zbiega się z rozpoczęciem długiego weekendu majowego. Jak ogłosił prezydent miasta, Tadeusz Truskolaski, sześć linii będzie funkcjonowało początkowo od 1 do 5 maja, a po tym okresie autobusy będą kursować każdą sobotę i niedzielę. Każda linia będzie realizować siedem kursów na noc, co zdecydowanie zwiększy dostępność komunikacji miejskiej po zmroku.

"Zaczynamy od długiego weekendu. Od 1 do 5 maja po północy i później w każdą sobotę i niedzielę. Linii komunikacyjnych będzie sześć. Każda będzie wykonywała siedem kursów." - Tadeusz Truskolaski

Szczegóły tras i rozkładu jazdy

Pierwszy autobus nocny ruszy w trasę o godzinie 0:10, a ostatni kurs będzie miał miejsce o 3:10. Autobusy będą odjeżdżać co pół godziny, z odjazdami planowanymi na 10 i 40 minut każdej pełnej godziny. Początek i koniec linii nocnych zaplanowano przy strategicznie umieszczonym przystanku Sienkiewicza/Rzeka Biała, co ułatwi dostęp do transportu z różnych części miasta.

"Miejmy nadzieję, że białostoczanie będą z tego korzystać. Zapowiedziałem, że program będzie pilotażowy, do września. Ale oczywiście jeżeli ludzie będą tą komunikacją jeździć, to komunikacja nocna może być nie tylko w okresie letnim. To wszystko zależy od potrzeb." - Tadeusz Truskolaski

Koszty i taryfa biletowa

Operacyjny koszt nocnej komunikacji wynosi około 8 tysięcy złotych za jedną noc, podczas której autobusy przejadą łącznie 776 kilometrów. Cennik biletów został ustalony na tym samym poziomie, co w ciągu dnia, co stanowi zachętę dla mieszkańców do korzystania z nowych możliwości transportowych. Prezydent Truskolaski podkreślił, że jest to projekt pilotażowy, który potrwa do września, z możliwością przedłużenia w zależności od zainteresowania i potrzeb mieszkańców.

Inicjatywa uruchomienia nocnej komunikacji miejskiej w Białymstoku ma na celu dostosowanie usług transportowych do zmieniających się potrzeb mieszkańców. Pierwsze miesiące funkcjonowania będą kluczowe dla oceny, czy nocne linie autobusowe staną się stałym elementem krajobrazu miejskiego czy pozostaną tylko sezonowym rozwiązaniem. Sukces projektu zależy od zaangażowania i akceptacji społeczności, której służy.

źródło: eska.pl