wtorek, 23 kwiecień 2024 13:44

Małżeństwo z Białegostoku straciło 90 tys. zł na oszustwo telefoniczne

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Oszustwo na telefon w Białymstoku Oszustwo na telefon w Białymstoku fot: pixabay

Zdarzenie miało miejsce późnym wieczorem, gdy do seniorów zadzwonił nieznajomy mężczyzna, imitując głos ich syna. Jak relacjonuje mł. asp. Malwina Trochimczuk, oszust przekonał seniorów do podania numerów komórkowych, co umożliwiło dalszą manipulację. Małżeństwo, już na swoich komórkach, otrzymało informację o rzekomym potrąceniu kobiety w ciąży przez ich syna. Oszuści bez skrupułów wykorzystali emocjonalne zaangażowanie rodziców, twierdząc, że potrzebują pieniędzy na uniknięcie aresztowania syna.

Czego się dowiesz:

  • Jakie metody manipulacji użyli oszuści, aby wyłudzić pieniądze od starszego małżeństwa z Białegostoku?
  • Kto i w jakich okolicznościach przekazał seniorom fałszywe informacje o rzekomym wypadku ich syna?
  • Jak seniorzy przekazali oszustom prawie 90 tys. zł?
  • Jakie zalecenia podają policjanci w przypadku podejrzanych telefonów wymagających przekazania pieniędzy?
  • Jakie działania podjęli seniorzy po zorientowaniu się, że padli ofiarą oszustwa?

Pieniądze przekazane kurierowi

Po uzyskaniu zgody seniorów na pomoc finansową, oszuści poinstruowali ich, jak przekazać pieniądze. Jak wspomina mł. asp. Trochimczuk, małżeństwo nie przerywając rozmowy telefonicznej, przeliczyło oszczędności życia wynoszące 89 tys. zł i umieściło je w niebieskiej reklamówce. Następnie, zgodnie z instrukcjami oszusta, przekazali reklamówkę mężczyźnie, który przedstawił się jako kurier. Dopiero po zakończeniu transakcji i telefonie do synowej, seniorzy zorientowali się, że padli ofiarą oszustwa.

Powiedział, żeby podać numery na komórki jej i jej męża." – Mł. asp. Malwina Trochimczuk

"Dzwoniący mówił, że potrącił kobietę w ciąży i potrzebuje pieniędzy, aby uniknąć więzienia." – Mł. asp. Malwina Trochimczuk

"Upewniając się, seniorka wraz z mężem, nie przerywając połączenia, przeliczyła pieniądze." – Mł. asp. Malwina Trochimczuk

"W słuchawce usłyszała, że do ich mieszkania przyjdzie zaufany kurier." – Mł. asp. Malwina Trochimczuk

Apel policji i zalecenia

Podlascy policjanci podkreślają, że w takich sytuacjach kluczowe jest zachowanie czujności i niezależna weryfikacja otrzymanych informacji przez bezpośredni kontakt z domniemanym członkiem rodziny. Wszelkie nietypowe prośby o przekazanie dużych sum pieniędzy, szczególnie podczas pośpiesznych i emocjonujących okoliczności, powinny być natychmiast sprawdzane. Oszuści często wykorzystują element zaskoczenia i presję czasu, aby skłonić ofiary do nieprzemyślanych decyzji.

źródło: radiobialystok.pl