poniedziałek, 03 czerwiec 2024 13:11

Banki Mleka Kobiecego w Polsce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Banki Mleka Kobiecego w Polsce Banki Mleka Kobiecego w Polsce fot:: pixabay

Banki Mleka Kobiecego pełnią niezastąpioną rolę w systemie opieki neonatologicznej, zapewniając cenny pokarm dla wcześniaków i noworodków, które z różnych powodów nie mogą być karmione bezpośrednio przez matki. W Polsce działalność takich banków wspiera wiele instytucji i fundacji, z Karoliną Leszczyńską z Katryński Foundation i Mariolą Romanowską, koordynatorem Banku Mleka Kobiecego przy USK, na czele.

Czego się dowiesz:

  • Jakie choroby może zapobiegać karmienie pokarmem kobiecym u wcześniaków?
  • Kto jest odpowiedzialny za koordynację Banku Mleka Kobiecego przy USK?
  • Jaka firma dostarcza sprzęt do Banków Mleka w Polsce i na Ukrainie?
  • Jakie etapy musi przejść kobieta, aby zostać Honorową Dawczynią Mleka?

Działalność i znaczenie

Banki Mleka w Polsce, jak te prowadzone przez Fundację Bank Mleka Kobiecego przy Szpitalu Św. Rodziny w Warszawie, oferują nie tylko karmienie mlekiem kobiecym, ale także wsparcie i edukację dla mam. Karolina Leszczyńska z Katryński Foundation podkreśla, jak ważne jest karmienie pokarmem kobiecym, szczególnie dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Mleko matki, ze względu na swój unikalny skład, jest często określane jako "lekarstwo", zmniejszające ryzyko wielu poważnych chorób neonatalnych.

Proces rekrutacji Honorowych Dawczyń

Mariola Romanowska z USK wyjaśnia, że zanim kobieta zostanie Honorową Dawczynią, musi przejść szereg etapów rekrutacji i badań. Proces ten zaczyna się od rozmowy kwalifikacyjnej, przez badania krwi i mikrobiologiczne mleka, a kończy na szkoleniu dotyczącym prawidłowego odciągania i przechowywania mleka. Wszystko to odbywa się pod ścisłym nadzorem medycznym, co gwarantuje bezpieczeństwo zarówno dla dawczyń, jak i odbiorców.

Wsparcie techniczne i partnerstwa

Nieodzownym elementem funkcjonowania banków mleka jest nowoczesny sprzęt, który dostarcza firma DANLAB. Ta, od 2012 roku, wyposażyła pierwszy bank mleka w Polsce, a obecnie współpracuje z 16 bankami mleka w kraju i na Ukrainie. Wsparcie techniczne jest kluczowe dla prawidłowego przeprowadzenia procesów związanych z badaniem i przechowywaniem mleka.

Banki Mleka Kobiecego są istotnym ogniwem w łańcuchu opieki zdrowotnej, które zapewniają bezpieczeństwo i zdrowie najmniejszych pacjentów oraz ich matek. Dzięki zaangażowaniu osób takich jak Karolina Leszczyńska i Mariola Romanowska oraz wsparciu technicznemu firm takich jak DANLAB, możliwe jest skuteczne wspieranie rodzin w potrzebie.

źódłło: bia24.pl