Podział źródeł finansowania przedsiębiorstw
Przedsiębiorstwa mogą być finansowane na różne sposoby. Należy przy tym wskazać na podstawowy podział źródeł finansowania – na wewnętrzne (pochodzące ze środków własnych przedsiębiorstwa oraz jego udziałowców i akcjonariuszy) oraz zewnętrzne (określane obcymi). Na potrzeby tego artykułu skupimy się na temacie pozyskiwania finansowania ze źródeł zewnętrznych.
Zewnętrzne źródła finansowania dla firm
Kredyty bankowe
Kredyt bankowy jest tradycyjnym źródłem finansowania dla firm. W ofercie banków przedsiębiorstwa znaleźć mogą różnego rodzaju produkty, w tym kredyty inwestycyjne, obrotowe czy hipoteczne, udzielane na krótki lub długi okres.
Emisja akcji
Spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne mogą zdecydować się na pozyskanie finansowania poprzez emisję akcji. Sprzedaż akcji przedkłada się bezpośrednio na zysk dla firmy – uzyskane tym sposobem środki mogą być przeznaczone na inwestycje, zobowiązania lub działania operacyjne. Emisja akcji odbywa się za pośrednictwem Giełdy Papierów Wartościowych, po uprzednim zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Leasing
Kolejnym z zewnętrznych źródeł finansowania firm jest umowa leasingowa, łącząca w sobie elementy kredytu i dzierżawy. Polega ona na zawarciu umowy między leasingodawcą i leasingobiorcą, w ramach której strony określają warunki korzystania z przedmiotu leasingu. Leasingobiorca zobowiązuje się do spłaty rat leasingowych, a po okresie wynajmu może wykupić przedmiot umowy za część jego pierwotnej ceny.
Faktoring
Wspomnieć należy również o faktoringu – w ramach tej metody pozyskiwania finansowania przedsiębiorstwo korzysta z usług firmy faktoringowej (zwanej faktorem). Faktor wykupuje od przedsiębiorstwa wierzytelności, dzięki czemu przedsiębiorca otrzymuje środki za towary lub usługi już w dniu wystawienia faktury. Korzystanie z faktoringu jest w porównaniu z kredytowaniem mniej czasochłonne i obarczone mniejszą ilością formalności.
Istnieją różne metody finansowania działalności gospodarczej, a każda z nich ma swoje zalety i wady. Należy pamiętać, aby źródło finansowania przedsiębiorstw dopasować do swoich konkretnych potrzeb i możliwości i zrealizować niezbędne cele.