piątek, 26 styczeń 2024 16:32

Krajowy System e-Faktur. Korzyści podatkowe, biznesowe i finansowe

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Krajowy System e-Faktur Krajowy System e-Faktur pixabay

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) to według Ministerstwa Finansów krok milowy w modernizacji polskiego systemu podatkowego. Choć KSeF może przysporzyć przedsiębiorcom sporo wyzwań, to jednak trudno nie wspomnieć o korzyściach biznesowych i finansowych, które ze sobą niesie. Przygotowaliśmy ten artykuł, żeby pokazać Ci, co tak naprawdę sprawia, że KSeF staje się kluczowym elementem współczesnej gospodarki.

 

Krajowy system e-Faktur: najważniejsze korzyści podatkowe i księgowe

1. Skrócony termin zwrotu VAT = większa efektywność finansowa

Jedną z najważniejszych korzyści podatkowych jest skrócenie terminu zwrotu VAT z 60 do 40 dni. To istotne ułatwienie dla przedsiębiorców, które poprawia ich płynność finansową firm i zwiększa gotówkę, którą mogą samodzielnie rozdysponować.

2. Uproszczone wystawianie i rozliczanie faktur

Krajowy System e-Faktur wprowadza uproszczenia w wystawianiu i rozliczaniu faktur korygujących in minus. To pozwoli wyeliminować zbędne skomplikowane procedury związane z korektami faktur.

3. Wyłączenie z raportowania w JPK_FA i JPK_VAT RR

Istotna korzyść KSeF to np. wyłączenie  z wyłączenia e-faktur z raportowania w Jednolitym Pliku Kontrolnym (JPK_FA) i Jednolitym Pliku Kontrolnym VAT (JPK_VAT RR). To oznacza dla przedsiębiorców mniej formalności i bardziej klarowne rozliczenia.

4. Nie musisz już wystawiać duplikatów faktur

Wielu przedsiębiorców stawało przed wyzwaniem zagubionych faktur, zniszczonych dokumentów, itp. W przypadku e-faktur nie ma takiej możliwości  –  wszystko dzieje się w systemie, a faktury przechowywane są w chmurze.

5. Ustandaryzowane e-faktury ułatwiają rozliczenia

Dobra wiadomość jest taka, że ustrukturyzowany przez Krajowy System e-Faktur format dokumentów pozwoli na bardziej spójną ich wymianę między kontrahentami. Oczywiście wiąże się z tym kilka wyzwań (np. potencjalny brak odpowiednich pól w fakturze ustrukturyzowanej), ale po wdrożeniu odpowiednich zmian w e-fakturach firmy nie będą zmagać się z niekompletnymi danymi czy niespójnymi dokumentami.

Korzyści biznesowe KSeF

1. Transparentność

Krajowy System e-Faktur gwarantuje bezpieczeństwo obrotu poprzez potwierdzenie dostarczenia faktury do kontrahenta. Możliwość weryfikacji treści faktury w KSeF zapewnia z kolei transparentność transakcji, a standaryzacja formatu e-faktury ułatwia jej przetwarzanie.

3. Dostęp do e-Faktury w czasie rzeczywistym

Przedsiębiorcy zyskują możliwość dostępu do e-faktury w czasie rzeczywistym, co umożliwia szybkie reagowanie na zmiany i efektywne zarządzanie finansami. A to jeszcze nie wszystko  –  automatyzacja obiegu e-faktur pomiędzy podatnikami dodatkowo przyspiesza procesy księgowe. Wszystko dzieje się więc szybciej i sprawniej.

4. Brak kosztów archiwizowania e-Faktur

KSeF eliminuje koszty archiwizowania e-faktur, ponieważ są one przechowywane w systemie państwowym przez 10 lat. To istotne dla przedsiębiorców, którym zależy na oszczędnościach – nie muszą już utrzymywać tradycyjnych archiwów dokumentów.

5. Bieżące monitorowanie transakcji i większa kontrola

Krajowy System e-Faktur umożliwia bieżące monitorowanie transakcji, co ogranicza potrzebę prowadzenia bardziej rozbudowanych działań kontrolnych.

6. Prostsza rachunkowość

Usprawnienie procesów obiegu faktur i księgowania, połączone z automatyzacją i elektronizacją rachunkowości, sprawiają, że przedsiębiorcy mogą postawić na mniej skomplikowane formy rozliczeń (np. wspomniane wcześniej zrezygnowanie z Jednolitego Pliku Kontrolnego). Co więcej, dalsze działania po wdrożeniu KSeF pozwolą na jeszcze więcej ułatwień.