środa, 29 marzec 2023 15:50

Proces pozyskiwania funduszy unijnych krok po kroku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
pixabay pixabay

Nie ulega wątpliwości, że unijne pieniądze już dla wielu polskich firm i instytucji okazały się wielką pomocą w rozwoju i zwiększeniu innowacyjności.

W ramach polityki spójności wciąż realizowane są różne programy, dzięki którym nowi beneficjenci mogą skorzystać z możliwości ubiegania się o fundusze z unijnej kasy. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że pozyskanie środków z UE nie jest jednorazową aktywnością, lecz procesem, przez który należy umiejętnie przejść.

Wiele osób miewa problemy w starciu z unijnymi procedurami. Jednak ich rygorystyczne przestrzeganie jest warunkiem uzyskania wsparcia finansowego. Stąd tak popularne jest nawiązywanie współpracy z firmami, które specjalizują się w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

Niezależnie od tego, czy ktoś decyduje się na samodzielną realizację projektu unijnego, czy skorzysta z pomocy doradców, procedura powinna objąć następujące etapy:

Krok 1 – przygotowanie koncepcji

Jest to moment na dokładne przemyślenie swojego pomysłu. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie potrzeby inwestycyjne ma przedsiębiorstwo lub instytucja i jakie są możliwości sfinansowania tych potrzeb z wykorzystaniem środków unijnych. Przydatne jest dokonanie symulacji szans na uzyskanie finansowania.

 

Krok 2 – wybór programu operacyjnego

Dobranie optymalnego programu pomocowego znacząco zwiększa szanse na pozyskanie dotacji. Należy nie tylko dokładnie zapoznać się z ramowymi wytycznymi, ale też rodzajami projektów realizowanych w ramach danego programu, możliwą wielkością dofinansowania oraz minimalną wartością projektu. Trzeba także zapoznać się z terminami składania wniosków.

 

Krok 3 – pisanie wniosku i przygotowanie innej dokumentacji

Wytyczne zawarte w programie pomogą we właściwym przygotowaniu wniosku, np. podkreśleniu aspektów, które mogą przynieść więcej punktów. Należy spełnić wszystkie narzucone wymogi formalne i trzymać się instrukcji wypełniania wniosku. Aby maksymalnie zwiększyć wartość merytoryczną projektu, warto przeczytać kartę oceny wniosku. Niezbędne jest złożenie wszystkich wymaganych załączników. Po skompletowaniu dokumentacji konkursowej należy złożyć ją w stosownej instytucji. Potem trzeba monitorować proces rozpatrywania wniosku, a w razie konieczności dokonać potrzebnych uzupełnień.

 

Krok 4 – Podpisanie umowy o dofinansowanie i realizacja projektu

Po przyznaniu dotacji konieczne jest podpisanie umowy między beneficjentem a instytucją, która będzie przekazywać dotację. Następnie można przystąpić do wdrożeniu projektu, jednak trzeba ściśle przestrzegać wszelkich warunków zawartych w umowie.

 

Krok 5 – Rozliczenie dotacji i kontrola

Pomoc finansowa z Unii zazwyczaj działa na zasadzie refundacji, należy zatem złożyć wniosek o płatność wraz z udokumentowaniem poniesionych kosztów. Beneficjent zobowiązuje się poddać kontroli przez instytucję, z którą podpisał umowę, należy zatem przygotować wszelką niezbędną dokumentację.

 • Dlaczego segregacja śmieci jest ważna i co na tym zyskują przyszłe pokolenia?
  Dlaczego segregacja śmieci jest ważna i co na tym zyskują przyszłe pokolenia?

  Oczywista jest konieczność dbania o środowisko naturalne, a segregacja śmieci jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów, aby to osiągnąć. Jej znaczenie i wpływ na przyszłe pokolenia są nie do przecenienia. Dlaczego warto segregować śmieci i jakie korzyści przynosi to dla naszych potomków?

  Written on poniedziałek, 27 listopad 2023 09:48
 • Pomiar oświetlenia w szkole - klucz do efektywnego i komfortowego środowiska nauki
  Pomiar oświetlenia w szkole - klucz do efektywnego i komfortowego środowiska nauki

  Odpowiednie oświetlenie odgrywa kluczową rolę w szkolnym środowisku nauki. Zapewnia nie tylko dobre warunki widzenia, ale również ma istotny wpływ na koncentrację, wydajność i ogólny komfort uczniów oraz nauczycieli. W tym artykule omówimy znaczenie oświetlenia w szkole oraz korzyści wynikające z przeprowadzania pomiarów oświetlenia w celu oceny i poprawy warunków oświetleniowych.

  Written on niedziela, 26 listopad 2023 08:53
 • Dzień Czarnego Kota i fascynująca podróż po przesądach świata
  Dzień Czarnego Kota i fascynująca podróż po przesądach świata

  Dziś, gdy obchodzimy Dzień Czarnego Kota, warto przyjrzeć się fascynującym przesądom z różnych kultur. Czy wiedzieliście, że czarny kot, od dawien dawna otoczony złą sławą, był niegdyś symbolem szczęścia w starożytnym Egipcie? Albo że w Szkocji i Irlandii samotna sroka jest zwiastunem pecha, a spotkanie z nią wymaga specjalnego pozdrowienia? Sprawdźmy razem najciekawsze przesądy.

  Written on poniedziałek, 20 listopad 2023 18:23
 • Laptopy do gier na długie sesje grania
  Laptopy do gier na długie sesje grania

  W świecie gier możliwość zanurzenia się w wirtualnym świecie na wiele godzin jest cenionym doświadczeniem. Jednak potrzeba niezawodnego źródła zasilania często przywiązywała graczy do biurek i ograniczała ich możliwości grania w podróży. Na szczęście pojawiła się nowa generacja laptopów do gier, która na nowo definiuje możliwości mobilnych graczy. W tym artykule omówimy te laptopy, które umożliwiają graczom granie na ich warunkach, gdziekolwiek się znajdują.

  Written on środa, 15 listopad 2023 16:50
 • Gdzie szukać finansowania dla rozwoju firmy?
  Gdzie szukać finansowania dla rozwoju firmy?

  Zarządzanie finansami to jedno z kluczowych wyzwań przedsiębiorstw z każdej branży. Zarówno utrzymywanie płynności, jak i rozwój działalności wymagają odpowiednich środków finansowych. Kiedy do celów firmy konieczne jest pozyskanie finansowania, z pomocą przychodzą różne źródła, którym przyglądamy się poniżej. 

  Written on sobota, 21 październik 2023 13:07