czwartek, 04 sierpień 2022 19:31

Proces pozyskiwania funduszy unijnych krok po kroku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
pixabay pixabay

Nie ulega wątpliwości, że unijne pieniądze już dla wielu polskich firm i instytucji okazały się wielką pomocą w rozwoju i zwiększeniu innowacyjności.

W ramach polityki spójności wciąż realizowane są różne programy, dzięki którym nowi beneficjenci mogą skorzystać z możliwości ubiegania się o fundusze z unijnej kasy. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że pozyskanie środków z UE nie jest jednorazową aktywnością, lecz procesem, przez który należy umiejętnie przejść.

Wiele osób miewa problemy w starciu z unijnymi procedurami. Jednak ich rygorystyczne przestrzeganie jest warunkiem uzyskania wsparcia finansowego. Stąd tak popularne jest nawiązywanie współpracy z firmami, które specjalizują się w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

Niezależnie od tego, czy ktoś decyduje się na samodzielną realizację projektu unijnego, czy skorzysta z pomocy doradców, procedura powinna objąć następujące etapy:

Krok 1 – przygotowanie koncepcji

Jest to moment na dokładne przemyślenie swojego pomysłu. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie potrzeby inwestycyjne ma przedsiębiorstwo lub instytucja i jakie są możliwości sfinansowania tych potrzeb z wykorzystaniem środków unijnych. Przydatne jest dokonanie symulacji szans na uzyskanie finansowania.

 

Krok 2 – wybór programu operacyjnego

Dobranie optymalnego programu pomocowego znacząco zwiększa szanse na pozyskanie dotacji. Należy nie tylko dokładnie zapoznać się z ramowymi wytycznymi, ale też rodzajami projektów realizowanych w ramach danego programu, możliwą wielkością dofinansowania oraz minimalną wartością projektu. Trzeba także zapoznać się z terminami składania wniosków.

 

Krok 3 – pisanie wniosku i przygotowanie innej dokumentacji

Wytyczne zawarte w programie pomogą we właściwym przygotowaniu wniosku, np. podkreśleniu aspektów, które mogą przynieść więcej punktów. Należy spełnić wszystkie narzucone wymogi formalne i trzymać się instrukcji wypełniania wniosku. Aby maksymalnie zwiększyć wartość merytoryczną projektu, warto przeczytać kartę oceny wniosku. Niezbędne jest złożenie wszystkich wymaganych załączników. Po skompletowaniu dokumentacji konkursowej należy złożyć ją w stosownej instytucji. Potem trzeba monitorować proces rozpatrywania wniosku, a w razie konieczności dokonać potrzebnych uzupełnień.

 

Krok 4 – Podpisanie umowy o dofinansowanie i realizacja projektu

Po przyznaniu dotacji konieczne jest podpisanie umowy między beneficjentem a instytucją, która będzie przekazywać dotację. Następnie można przystąpić do wdrożeniu projektu, jednak trzeba ściśle przestrzegać wszelkich warunków zawartych w umowie.

 

Krok 5 – Rozliczenie dotacji i kontrola

Pomoc finansowa z Unii zazwyczaj działa na zasadzie refundacji, należy zatem złożyć wniosek o płatność wraz z udokumentowaniem poniesionych kosztów. Beneficjent zobowiązuje się poddać kontroli przez instytucję, z którą podpisał umowę, należy zatem przygotować wszelką niezbędną dokumentację.

 • Materace piankowe – dla kogo będą odpowiednie?
  Materace piankowe – dla kogo będą odpowiednie?

  Materace piankowe to kategoria materacy, których rdzeń zbudowany jest z pianki. Producenci materacy stosują różne surowce, wśród których najpopularniejsze są pianki poliuretanowe oraz lateks. Różnią się one między sobą gęstością i właściwościami. Warto poznać te różnice aby dobrze wybrać materac, na którym będziesz wysypiać się przez wiele lat.

  Written on piątek, 24 marzec 2023 14:02
 • Przygotowanie auta do zimy
  Przygotowanie auta do zimy

  Przygotowanie samochodu do zimy jest niezbędne, jeśli chcesz, aby jeździło bezpiecznie i niezawodnie podczas mroźnej pogody. Podejmowanie kroków, takich jak sprawdzanie akumulatora, opon, hamulców i innych elementów samochodu, może pomóc upewnić się, że samochód działa płynnie, gdy temperatura spada. Ważne jest również sprawdzanie poziomu oleju silnikowego i wymiana zużytych części, aby zapobiec awariom w ekstremalnych warunkach pogodowych.

  Written on czwartek, 23 marzec 2023 13:48
 • Reportaż ślubny - czym jest i dlaczego warto go mieć?
  Reportaż ślubny - czym jest i dlaczego warto go mieć?

  Przypomnij sobie scenę filmową, w której dwójka starszych, kochających się ludzi siada wspólnie z rodziną do albumu i przeglądają zdjęcie ślubne.

  Written on niedziela, 27 listopad 2022 07:00
 • Czy warto zostać konsultantką kosmetyczną?
  Czy warto zostać konsultantką kosmetyczną?

  Z zawodem konsultantki kosmetycznej powiązanych jest wiele stereotypów, które nie mają większego potwierdzenia w rzeczywistości. Obiegowe opinie są często krzywdzącej dla tej profesji i opierają się na błędnych przesłankach i fałszywych założeniach.

  Written on poniedziałek, 03 październik 2022 09:50
 • Czym jest asertywność
  Czym jest asertywność

  Asertywne zachowania – to częsty temat szkolenia, o który pytają kadrowcy poszukujący kursów dla zatrudnionych pracowników. Co to jest owiana nutką tajemnicy asertywność?

  Written on poniedziałek, 03 październik 2022 09:48