środa, 29 marzec 2023 15:50

Proces pozyskiwania funduszy unijnych krok po kroku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
pixabay pixabay

Nie ulega wątpliwości, że unijne pieniądze już dla wielu polskich firm i instytucji okazały się wielką pomocą w rozwoju i zwiększeniu innowacyjności.

W ramach polityki spójności wciąż realizowane są różne programy, dzięki którym nowi beneficjenci mogą skorzystać z możliwości ubiegania się o fundusze z unijnej kasy. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że pozyskanie środków z UE nie jest jednorazową aktywnością, lecz procesem, przez który należy umiejętnie przejść.

Wiele osób miewa problemy w starciu z unijnymi procedurami. Jednak ich rygorystyczne przestrzeganie jest warunkiem uzyskania wsparcia finansowego. Stąd tak popularne jest nawiązywanie współpracy z firmami, które specjalizują się w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

Niezależnie od tego, czy ktoś decyduje się na samodzielną realizację projektu unijnego, czy skorzysta z pomocy doradców, procedura powinna objąć następujące etapy:

Krok 1 – przygotowanie koncepcji

Jest to moment na dokładne przemyślenie swojego pomysłu. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie potrzeby inwestycyjne ma przedsiębiorstwo lub instytucja i jakie są możliwości sfinansowania tych potrzeb z wykorzystaniem środków unijnych. Przydatne jest dokonanie symulacji szans na uzyskanie finansowania.

 

Krok 2 – wybór programu operacyjnego

Dobranie optymalnego programu pomocowego znacząco zwiększa szanse na pozyskanie dotacji. Należy nie tylko dokładnie zapoznać się z ramowymi wytycznymi, ale też rodzajami projektów realizowanych w ramach danego programu, możliwą wielkością dofinansowania oraz minimalną wartością projektu. Trzeba także zapoznać się z terminami składania wniosków.

 

Krok 3 – pisanie wniosku i przygotowanie innej dokumentacji

Wytyczne zawarte w programie pomogą we właściwym przygotowaniu wniosku, np. podkreśleniu aspektów, które mogą przynieść więcej punktów. Należy spełnić wszystkie narzucone wymogi formalne i trzymać się instrukcji wypełniania wniosku. Aby maksymalnie zwiększyć wartość merytoryczną projektu, warto przeczytać kartę oceny wniosku. Niezbędne jest złożenie wszystkich wymaganych załączników. Po skompletowaniu dokumentacji konkursowej należy złożyć ją w stosownej instytucji. Potem trzeba monitorować proces rozpatrywania wniosku, a w razie konieczności dokonać potrzebnych uzupełnień.

 

Krok 4 – Podpisanie umowy o dofinansowanie i realizacja projektu

Po przyznaniu dotacji konieczne jest podpisanie umowy między beneficjentem a instytucją, która będzie przekazywać dotację. Następnie można przystąpić do wdrożeniu projektu, jednak trzeba ściśle przestrzegać wszelkich warunków zawartych w umowie.

 

Krok 5 – Rozliczenie dotacji i kontrola

Pomoc finansowa z Unii zazwyczaj działa na zasadzie refundacji, należy zatem złożyć wniosek o płatność wraz z udokumentowaniem poniesionych kosztów. Beneficjent zobowiązuje się poddać kontroli przez instytucję, z którą podpisał umowę, należy zatem przygotować wszelką niezbędną dokumentację.

 • Jaką kasę fiskalną wybrać dla branży gastronomicznej? Jakie funkcje musi posiadać?
  Jaką kasę fiskalną wybrać dla branży gastronomicznej? Jakie funkcje musi posiadać?

  Kasy fiskalne spędzają sen z powiek przedsiębiorcom już od lat. Jedni oceniają ich posiadanie jako zbędny wydatek, inni z kolei widzą w nich możliwość szybszej obsługi, integrowania urządzeń, czy lepszego zarządzania. Jaka kasa fiskalna do gastronomii okaże się najlepsza? Którą wybrać, aby być w pełni zadowolonym? Opcji jest wiele – wszystkie zdecydowanie warto dobrze przemyśleć.

  Written on poniedziałek, 15 maj 2023 11:17
 • Jakie są największe banki w Azji?
  Jakie są największe banki w Azji?

  Azja to kontynent o ogromnym potencjale gospodarczym, z jednym z największych rynków finansowych na świecie. W ciągu ostatnich lat banki w Azji zyskały na znaczeniu i stały się kluczowymi graczami w globalnym systemie finansowym. W tym artykule przyjrzymy się największym bankom w Azji i ich roli w rozwoju gospodarczym kontynentu.

  Written on piątek, 31 marzec 2023 06:21
 • Proces pozyskiwania funduszy unijnych krok po kroku
  Proces pozyskiwania funduszy unijnych krok po kroku

  Nie ulega wątpliwości, że unijne pieniądze już dla wielu polskich firm i instytucji okazały się wielką pomocą w rozwoju i zwiększeniu innowacyjności.

  Written on środa, 29 marzec 2023 15:50
 • Czy warto inwestować w reklamę outdoorową?
  Czy warto inwestować w reklamę outdoorową?

  Każda firma potrzebuje promocji. Nawet najlepsza usługa i produkt, dopóki pozostają nieznane, nie mają szans na wzbudzenie zainteresowania potencjalnych klientów. A jedynie pozyskiwanie nowych kupujących jest tak naprawdę szansą nie tylko na sukces danej firmy, ale w pierwszej kolejności na utrzymanie się na rynku, co jest bardzo trudne.

  Written on środa, 29 marzec 2023 15:50
 • Materace piankowe – dla kogo będą odpowiednie?
  Materace piankowe – dla kogo będą odpowiednie?

  Materace piankowe to kategoria materacy, których rdzeń zbudowany jest z pianki. Producenci materacy stosują różne surowce, wśród których najpopularniejsze są pianki poliuretanowe oraz lateks. Różnią się one między sobą gęstością i właściwościami. Warto poznać te różnice aby dobrze wybrać materac, na którym będziesz wysypiać się przez wiele lat.

  Written on piątek, 24 marzec 2023 14:02