poniedziałek, 20 maj 2024 13:39

Oszustwo internetowe kosztowało białostoczanina 30 tysięcy złotych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mieszkaniec Białegostoku stracił 30 tyśzł Mieszkaniec Białegostoku stracił 30 tyśzł fot: pixabay

Oszustwa internetowe stanowią poważne zagrożenie dla użytkowników sieci, zwłaszcza dla osób starszych, które mogą nie być wystarczająco świadome nowoczesnych metod wyłudzania danych. Przykład 63-letniego mieszkańca Białegostoku, który stracił niemal 30 tysięcy złotych podczas pozornie prostego procesu sprzedaży wózka dziecięcego, rzuca światło na potrzebę edukacji cyfrowej oraz zachowania czujności podczas transakcji online.

Czego się dowiesz:

  • Jak oszust internetowy wyłudził dane 63-letniego mieszkańca Białegostoku?
  • Jakie metody wykorzystał oszust do osiągnięcia swojego celu?
  • Jakie zalecenia policji można wyciągnąć z tego przypadku oszustwa internetowego?
  • Jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa przy transakcjach internetowych według artykułu?

Sposób działania oszustów

Oszustwo, którego ofiarą padł senior, rozpoczęło się od niepozornego ogłoszenia sprzedaży używanego wózka za 100 zł, umieszczonego na popularnym portalu aukcyjnym. Niebawem po publikacji oferty, do sprzedającego zgłosiła się osoba deklarująca chęć zakupu. Kupujący przekonał sprzedającego do wypełnienia elektronicznego formularza potrzebnego do realizacji przesyłki, co było pierwszym krokiem do uzyskania ważnych informacji od sprzedającego.

Alarmujący telefon od "pracownika banku"

Kiedy transakcja wydawała się być na ukończeniu, 63-latek otrzymał telefon od osoby podającej się za pracownika jego banku. Fałszywy bankowiec informował o wykryciu oszustwa związanego z transakcją i możliwości utraty środków z konta. Zmanipulowany i przestraszony senior, pod presją i wierząc, że działa na swoją korzyść, podał przestępcom swoje dane do logowania się do bankowości elektronicznej. W krótkim czasie sprawcy zrealizowali siedem nieautoryzowanych przelewów, w wyniku czego z konta białostoczanina zniknęło blisko 30 tysięcy złotych.

Apel policji i zalecenia dla użytkowników internetu

Na skutek tego zdarzenia, lokalna policja ponownie wzywa do podwyższenia ostrożności podczas internetowych transakcji. W szczególności zaleca się unikanie przekazywania jakichkolwiek danych osobowych, w tym danych do logowania się do systemów bankowych, osobom niezweryfikowanym i potencjalnie podejrzanym. Należy dokładnie sprawdzać tożsamość i wiarygodność kupujących, szczególnie w przypadku, gdy transakcje wydają się nietypowe lub zbyt korzystne.

Przypadek seniora z Białegostoku jest ostrzeżeniem dla wszystkich użytkowników internetu o ryzykach związanych z coraz bardziej wyrafinowanymi metodami oszustw cyfrowych. Niezależnie od wieku i doświadczenia, każdy użytkownik sieci może stać się ofiarą przestępców. Stąd tak ważna jest ciągła edukacja cyfrowa i stosowanie się do zaleceń ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa internetowego.

źródło: Radio Białystok