środa, 19 lipiec 2023 12:50

Jak działa skarga wierzyciela na czynności komornika ?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
właściciel nieruchomości właściciel nieruchomości pixabay

Wierzycielowi, który prowadzi egzekucję przeciwko dłużnikowi, który nie uregulował swoich należności wobec niego, przysługuje skarga na czynności komornika. Pozwala ona na kontrolę działań komornika w świetle przepisów postępowania egzekucyjnego.

 

Skargę na czynności komornika reguluje art. 767 ustawy z dnia 17 listopada 1964 Kodeks postępowania cywilnego. Jest to narzędzie, którego może użyć osoba niezadowolona z działania komornika w trakcie postępowania egzekucyjnego. Skarga ma służyć ochronie interesów osoby, która ją wnosi, a także pozwolić na kontrolę działania komornika przez sąd. Można zaskarżyć również zaniechanie komornika, czyli brak jego działania.

Skargę może wnieść każda osoba, jeżeli czynności komornika naruszają jej prawa albo im zagrażają, w tym przede wszystkim wierzyciel albo dłużnik. Może być to na przykład dłużnik, który jest właścicielem nieruchomości w przypadku, gdy prowadzona jest egzekucja z nieruchomości.

Skarga na czynność komornika powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem. Skarga może być wniesiona na urzędowym formularzu, ale nie jest to obowiązkowe. Komornik doręcza urzędowy formularz skargi dłużnikowi przy pierwszej czynności egzekucyjnej oraz stronom i uczestnikom obecnym podczas czynności dokonywanej poza kancelarią, chyba że czynność ta podlega zaskarżeniu skargą w formie ustnej.

W formularzu należy opisać zaskarżaną czynność poprzez określenie jej rodzaju czynności. Należy także wskazać datę jej dokonania, osoby lub przedmiotu, do którego się odnosiła, w przypadku egzekucji z nieruchomości należy wskazać nieruchomość wraz z numerem księgi wieczystej. Można zaskarżyć część czynności komornika poprzez odniesienie się do jednego z punktów postanowienia komornika.

Skargę należy wnieść w terminie tygodnia od dnia dokonania czynności bezpośrednio do komornika sądowego. Następnie komornik ma trzy dni na ustosunkowanie się do skargi – uwzględnienie jej albo przekazanie skargi wraz z aktami sprawy egzekucyjnej do sądu rejonowego.

Wniesienie skargi na czynności komornika nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego, co należy ocenić jako rozwiązanie korzystne dla wierzyciela, chyba że sąd postanowi inaczej. Sąd ma obowiązek rozpoznać skargę w terminie tygodnia. Na postanowienie sądu w przedmiocie skargi przysługuje zażalenie.

 • Czym są hot deski w biurze? Jak przygotować biuro na ten styl pracy?
  Czym są hot deski w biurze? Jak przygotować biuro na ten styl pracy?

  Szczegółowa analiza rynku nieruchomości jasno pokazuje, iż wynajem biur w Krakowie przyjmuje całkowicie inną formę niż miało to miejsce jeszcze do niedawna. Jest to przede wszystkim odpowiedzią deweloperów na stale zmieniającą się specyfikę prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju oraz wskazuje na pragnienie sprostania oczekiwaniom i preferencjom możliwie jak największej grupy potencjalnych konsumentów.

  Written on sobota, 23 wrzesień 2023 14:22
 • Jak sprawić, aby Twoje wesele było niezapomnianym wydarzeniem?
  Jak sprawić, aby Twoje wesele było niezapomnianym wydarzeniem?

   Ślub jest jednym z najbardziej doniosłych wydarzeń dla wielu z nas. Marzymy o tym, aby był to dzień pełen radości i szczęścia. Organizując wesele chcielibyśmy, aby było ono idealnie zaplanowane i na zawsze pozostało w pamięci wszystkich obecnych gości.

  Pragniemy, by to wyjątkowe wydarzenie było celebracja naszej miłości w gronie najbliższych osób. Jak zaplanować ten idealny, wymarzony dzień? Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w stworzeniu niepowtarzalnej atmosfery tego magicznego dnia.

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 16:06
 • Materac 200x220 cm: Niestandardowy Rozmiar Materaca Dostępny od Ręki
  Materac 200x220 cm: Niestandardowy Rozmiar Materaca Dostępny od Ręki

  Kiedy szukasz materaca, standardowe rozmiary mogą być czasem niewystarczające. To szczególnie prawda, jeśli potrzebujesz czegoś większego, by naprawdę cieszyć się komfortem snu. W tym artykule przyjrzymy się materacom o niestandardowym rozmiarze 200x220 cm, które są dostępne od ręki i stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących większej przestrzeni do spania.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 14:55
 • Zagęszczanie gruntu - znaczenie procesu i rola zagęszczarek gruntu 600 kg
  Zagęszczanie gruntu - znaczenie procesu i rola zagęszczarek gruntu 600 kg

   Zagęszczanie gruntu to niezbędny etap w wielu projektach budowlanych, gwarantujący trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji. Jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w tym procesie są zagęszczarki gruntu o wadze około 600 kg. W niniejszym artykule przyjrzymy się znaczeniu zagęszczania gruntu oraz roli, jaką odgrywają te maszyny.

  Written on piątek, 25 sierpień 2023 16:26
 • Czy idealna wizytówka istnieje?
  Czy idealna wizytówka istnieje?

  Wizytówki są prostą formą promowania danej marki. Bardzo często ich wygląd, decyduje o chęci odbiorców do nawiązania współpracy z Twoją firmą. Mimo że współcześnie główną rolę odgrywa reklama w social mediach, to w sektorze B2B i w usługach często przekazywanie wizytówek jest nadal praktykowane. Nie powinno się o nich zapominać, gdyż w dobie elektroniki dla wielu osób tekturowe prostokąciki mogą być czymś wyjątkowym i godnym zapamiętania.

  Written on środa, 23 sierpień 2023 16:00