środa, 19 lipiec 2023 12:50

Jak działa skarga wierzyciela na czynności komornika ?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
właściciel nieruchomości właściciel nieruchomości pixabay

Wierzycielowi, który prowadzi egzekucję przeciwko dłużnikowi, który nie uregulował swoich należności wobec niego, przysługuje skarga na czynności komornika. Pozwala ona na kontrolę działań komornika w świetle przepisów postępowania egzekucyjnego.

 

Skargę na czynności komornika reguluje art. 767 ustawy z dnia 17 listopada 1964 Kodeks postępowania cywilnego. Jest to narzędzie, którego może użyć osoba niezadowolona z działania komornika w trakcie postępowania egzekucyjnego. Skarga ma służyć ochronie interesów osoby, która ją wnosi, a także pozwolić na kontrolę działania komornika przez sąd. Można zaskarżyć również zaniechanie komornika, czyli brak jego działania.

Skargę może wnieść każda osoba, jeżeli czynności komornika naruszają jej prawa albo im zagrażają, w tym przede wszystkim wierzyciel albo dłużnik. Może być to na przykład dłużnik, który jest właścicielem nieruchomości w przypadku, gdy prowadzona jest egzekucja z nieruchomości.

Skarga na czynność komornika powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem. Skarga może być wniesiona na urzędowym formularzu, ale nie jest to obowiązkowe. Komornik doręcza urzędowy formularz skargi dłużnikowi przy pierwszej czynności egzekucyjnej oraz stronom i uczestnikom obecnym podczas czynności dokonywanej poza kancelarią, chyba że czynność ta podlega zaskarżeniu skargą w formie ustnej.

W formularzu należy opisać zaskarżaną czynność poprzez określenie jej rodzaju czynności. Należy także wskazać datę jej dokonania, osoby lub przedmiotu, do którego się odnosiła, w przypadku egzekucji z nieruchomości należy wskazać nieruchomość wraz z numerem księgi wieczystej. Można zaskarżyć część czynności komornika poprzez odniesienie się do jednego z punktów postanowienia komornika.

Skargę należy wnieść w terminie tygodnia od dnia dokonania czynności bezpośrednio do komornika sądowego. Następnie komornik ma trzy dni na ustosunkowanie się do skargi – uwzględnienie jej albo przekazanie skargi wraz z aktami sprawy egzekucyjnej do sądu rejonowego.

Wniesienie skargi na czynności komornika nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego, co należy ocenić jako rozwiązanie korzystne dla wierzyciela, chyba że sąd postanowi inaczej. Sąd ma obowiązek rozpoznać skargę w terminie tygodnia. Na postanowienie sądu w przedmiocie skargi przysługuje zażalenie.

 • Krajowy System e-Faktur. Korzyści podatkowe, biznesowe i finansowe
  Krajowy System e-Faktur. Korzyści podatkowe, biznesowe i finansowe

  Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) to według Ministerstwa Finansów krok milowy w modernizacji polskiego systemu podatkowego. Choć KSeF może przysporzyć przedsiębiorcom sporo wyzwań, to jednak trudno nie wspomnieć o korzyściach biznesowych i finansowych, które ze sobą niesie. Przygotowaliśmy ten artykuł, żeby pokazać Ci, co tak naprawdę sprawia, że KSeF staje się kluczowym elementem współczesnej gospodarki.

  Written on piątek, 26 styczeń 2024 16:32
 • Notino i tajniki oszczędzania na kosmetykach online
  Notino i tajniki oszczędzania na kosmetykach online

  Poznaj Notino - Twój przewodnik po kosmetykach online Notino to jeden z wiodących sklepów internetowych oferujących szeroki wybór produktów kosmetycznych i perfumeryjnych. Od luksusowych marek po bardziej przystępne cenowo produkty, Notino ma coś dla każdego, kto szuka wysokiej jakości kosmetyków i perfum.

  Written on sobota, 06 styczeń 2024 15:04
 • Ranking aparatów do drenażu limfatycznego
  Ranking aparatów do drenażu limfatycznego

  Aparaty do drenażu limfatycznego to zaawansowane urządzenia służące do terapii drenażu limfatycznego, które zyskały popularność zarówno w warunkach domowych, jak i w profesjonalnych gabinetach odnowy biologicznej i rehabilitacyjnych. Przy wyborze aparatu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech.

  Written on wtorek, 02 styczeń 2024 15:01
 • Dlaczego segregacja śmieci jest ważna i co na tym zyskują przyszłe pokolenia?
  Dlaczego segregacja śmieci jest ważna i co na tym zyskują przyszłe pokolenia?

  Oczywista jest konieczność dbania o środowisko naturalne, a segregacja śmieci jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów, aby to osiągnąć. Jej znaczenie i wpływ na przyszłe pokolenia są nie do przecenienia. Dlaczego warto segregować śmieci i jakie korzyści przynosi to dla naszych potomków?

  Written on poniedziałek, 27 listopad 2023 09:48
 • Pomiar oświetlenia w szkole - klucz do efektywnego i komfortowego środowiska nauki
  Pomiar oświetlenia w szkole - klucz do efektywnego i komfortowego środowiska nauki

  Odpowiednie oświetlenie odgrywa kluczową rolę w szkolnym środowisku nauki. Zapewnia nie tylko dobre warunki widzenia, ale również ma istotny wpływ na koncentrację, wydajność i ogólny komfort uczniów oraz nauczycieli. W tym artykule omówimy znaczenie oświetlenia w szkole oraz korzyści wynikające z przeprowadzania pomiarów oświetlenia w celu oceny i poprawy warunków oświetleniowych.

  Written on niedziela, 26 listopad 2023 08:53