poniedziałek, 15 maj 2023 11:17

Jaką kasę fiskalną wybrać dla branży gastronomicznej? Jakie funkcje musi posiadać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Kasa fiskalna do gastronomii Kasa fiskalna do gastronomii mat.prasowe

Kasy fiskalne spędzają sen z powiek przedsiębiorcom już od lat. Jedni oceniają ich posiadanie jako zbędny wydatek, inni z kolei widzą w nich możliwość szybszej obsługi, integrowania urządzeń, czy lepszego zarządzania. Jaka kasa fiskalna do gastronomii okaże się najlepsza? Którą wybrać, aby być w pełni zadowolonym? Opcji jest wiele – wszystkie zdecydowanie warto dobrze przemyśleć.

 

Czym powinna cechować się kasa fiskalna do gastronomii?

Dobra kasa fiskalna do gastronomii nie ma już nic wspólnego z urządzeniami produkowanymi dawniej Współczesne modele, głównie dzięki dopracowanej w najmniejszych szczegółach technologii ich produkcji, są znacznie mniej awaryjne, a także atrakcyjniejsze wizualnie niż kiedyś – mogą nawet służyć na firmową ozdobę lub wyróżnik.

Niestety nie wszystkie aspekty związane z kasami fiskalnymi są tak kolorowe – chociaż formalności nie są bardzo rozbudowane, sama eksploatacja kasy jest dość kosztowna, ze względu na konieczność dokonywania przeglądów technicznych. Spada także liczba branż zwolnionych obowiązku instalacji tych urządzeń, przez co obecnie praktycznie wszyscy przedsiębiorcy realizujący sprzedaż usług i towarów na rzecz klientów indywidualnych muszą je mieć w swoim posiadaniu.

Dobra kasa fiskalna do gastronomii powinna cechować się:

 • Odpornością – eksploatacja kas fiskalnych w gastronomii jest dość intensywna. Urządzenia te są narażone na dużą częstotliwość wydruków oraz ewentualne upadki i inne niezbyt przyjemne skutki pracy w niesprzyjających warunkach. Warto zatem, aby wybrane przez Ciebie urządzenia pochodziły od firm doskonale znanych na całym rynku, takich jak Posnet czy Novitus, które od lat wyznaczają trendy. Postaw na mocne i trwałe obudowy, wyświetlacze ciekłokrystaliczne zabezpieczone przed uszkodzeniem mechanicznym i stabilne, sztywne konstrukcje, które nie będą przesuwać się po blacie w trakcie użytkowania.
 • Wsparciem – producenci współczesnych urządzeń fiskalnych chętnie udzielają wsparcia w razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii swoich urządzeń. A te, nawet mimo pełnego zaangażowania względem ochrony, niestety mogą się zdarzyć w każdej sytuacji. To naturalna kwestia dotycząca sprzętu elektronicznego. Z tego względu kasy warto zamawiać wyłącznie w firmach doświadczonych, w których pracownicy mają odpowiednie szkolenia i certyfikaty, a także w miarę możliwości stawiać na producentów, którzy produkcją kas fiskalnych zajmują się już od wielu lat.
 • Dopasowaniem do lokalu gastronomicznego – urządzenia dostępne na rynku diametralnie różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim funkcjonalnością, a ta powinna odpowiadać jak najbardziej charakterystyce pracy danej firmy w branży gastronomicznej. Różnice są bardzo duże i występują między innymi w zakresie: wielkości bazy towarów PLU, ilości i rodzaju opcji typowo gastronomicznych, rodzaju ekranu, czy typie urządzenia fiskalnego, gdzie wybrać musimy pomiędzy kasą a drukarką.

Dobra kasa fiskalna do gastronomii – jakie marki brać pod uwagę podczas zakupu?

Kasa fiskalna do gastronomii to obowiązek – tak wygląda to w kwestii obecnie obowiązującego prawa, które nakłada na każdego restauratora przymus instalacji kasy fiskalnej. To niestety spory problem nie tylko z uwagi na koszty, lecz bardzo trudny wybór wynikający z dużej liczby dostępnych produktów. Chcąc go sobie ułatwić, warto ograniczyć się do marek:

 • Posnet,
 • Datecs,
 • Novitus,
 • Elzab.

To dobre marki, dla których produkcja urządzeń fiskalnych nie jest nowością. Mają duże doświadczenie, wiedzę oraz dostęp do wyselekcjonowanych tworzyw i materiałów, dzięki czemu zapewniają w zasadzie najwyższą możliwą jakość produkcji. A ta jest bardzo istotna, gdyż wpływa przede wszystkim na sposób realizacji poszczególnych prac, zarządzania oraz szybkość obsługi.

Czy kasa fiskalna do gastronomii musi być droga, aby była dobra?

Zdecydowanie nie. Nowoczesne kasy fiskalne do gastronomii nie są już urządzeniami naruszającymi budżet przedsiębiorcy zbyt mocno, gdyż ich cena zaczyna się od niewiele ponad 1200,00 zł, a kończy na kwocie znacznie poniżej 2000,00 zł. Oczywiście zaawansowany system POS integrujący wiele urządzeń będzie droższy, ale standardowa kasa fiskalna z funkcjami gastronomicznymi często wystarcza. To doskonały wynik zważając na rosnące zaawansowanie techniczne tych urządzeń oraz ich parametry techniczne. 

Cena jest uzależniona od wielu parametrów użytkowych, w tym od:

 • liczby pozycji możliwych do umieszczenia na paragonie,
 • możliwości komunikacji pomiędzy urządzeniem fiskalnym a komputerem, a także innymi urządzeniami peryferyjnymi,
 • wydruku bezpośrednio na kasie pozycji niezwiązanych z paragonami fiskalnymi, w tym kodów rabatowych, a nawet informacji o promocjach,
 • możliwości kontrolowania stanów magazynowych,
 • opcji tworzenia kompletów składających się z usług i towarów,
 • możliwość dowolnej rekonfiguracji klawiszy szybkiego dostępu,
 • i wielu innych.

Jaka kasa fiskalna do gastronomii okaże się najlepsza?

Zamawiając kasę fiskalną do gastronomii, warto przede wszystkim ocenić jej zgodność z oczekiwaniami przedsiębiorcy. Dużą popularnością cieszy się Novitus Next Online w wersji dla gastronomii, urządzenie ma funkcję logowania kartą oraz obsługę stolików i ze współpracą z drukarkami zamówień. Ponadto jest wyposażone dotykowy ekran, który znacznie ułatwia codzienną pracę i skraca czas potrzebny na szkolenie pracowników.

Podobną popularnością cieszą się urządzenia Novitus Next Online – Storyous, zaawansowany technologicznie system zawierający oprogramowanie POS składające się z jednego urządzenia. Cechuje je prosta obsługa oraz dostęp do wielu analiz i raportów, jak i wygodna forma abonamentu – roczny lub miesięczny. Warto także zastanowić się nad NoviCloud – rozwiązaniem webowym, które umożliwia kontrolę stanów magazynowych, analizę towarów oraz generowanie raportów i bardzo szczegółowych kontroli.

Bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych urządzeń jest także POSbistro. To oprogramowanie przeznaczone dla najbardziej wymagających przedsiębiorców. Daje możliwość stworzenia menu online, aplikacji dla klientów, POS dla kelnerów oraz POS samoobsługowego. Urządzenia mobilne mogą pracować nawet bez własnej strony internetowej.

Tak czy inaczej – kasa fiskalna do branży gastronomicznej powinna charakteryzować się jak najwyższą jakością, gdyż jej uszkodzenie zawsze może wiązać się z wieloma nieprzyjemnościami, w tym przerwą w uzyskiwaniu dochodów. Wynika to z aktualnie obowiązującego prawa, według którego jeśli raz rozpoczęliśmy sprzedaż fiskalną, nie możemy jej rejestrować niefiskalnie.

Mico - najlepsze kasy fiskalne!